Dzień 1

Po długiej i forsującej podróży dotarliśmy do Palermo – stolicy Sycylii, gdzie nasi uczniowie realizują projekt Mobilność grupowa uczniów w program Erasmus+. Pogoda i widoki – zachwycające. Wieczorem, po kolacji mieliśmy przyjemność zobaczyć Teatro Massimo.

Dzień 2

Dzisiaj mieliśmy pierwsze zajęcia w Pietro Piazza – jednej z największych i najstarszych szkół we Włoszech. W szkole uczy się około 2000 uczniów oraz pracuje 370 nauczycieli. Uczniowie w tej szkole uczą się zawodów związanych z gastronomią, hotelarstwem oraz turystyką. Były prezentacje, tańce i dobre nastroje!

Dzień 3

Trzeciego dnia zwiedzaliśmy najbliższą okolicę szkoły – niewielki park oraz most Garibaldiego, który odegrał bardzo ważną rolę w historii Włoch. Następnie porządkowaliśmy rabaty przed szkołą. Na pamiątkę zostały zasadzone drzewa pomarańczy i cytryny. Przed kolacją krótki spacer po marinie w Palermo.

Dzień 4

Cześć dwójeczki! O dzisiejszym dniu opowiedzą Wam Dominika, Oliwia i Pola.
Palermo dzień czwarty🙌🏻
Odwiedziliśmy dzisiaj ogród botaniczny Villa Giulia, gdzie przewodnik opowiedział nam o jego historii. Na lunch mieliśmy okazję zjeść typowo włoskie jedzenie- Arancini i Cannole. Czas wolny spędziliśmy na plaży, podziwiając jej uroki.

Dzień 5

Hej, to ja, Jerzy!
Opowiem Wam o kolejnym dniu w Palermo. Dzisiaj zwiedzaliśmy centrum tego miasta. Odwiedziliśmy również jedyny we Włoszech park ornitologiczny – Parc d’Orléans, gdzie zobaczyliśmy wiele ciekawych gatunków ptaków. Potem przeszliśmy przez Quattro Canti – jedyne w swoim rodzaju skrzyżowanie. Następnie zobaczyliśmy fontanny oraz największy skarb Palermo – katedrę w stylu normańskim (wszystko wiem, bo byłem tłumaczem, na dodatek jestem skromny 😀 ). Kolejnym punktem było przejście przez Mercato di Ballaro, gdzie rano odbywa się targ rybny i warzywny, a wieczorem i w nocy – imprezy do białego rana. W wolnym czasie zajadaliśmy sycylijskie gelato.

Dzień 6

Witajcie!!
Tu Zuzanna, Magdalena, Anna oraz Daria. Kolejny dzień spędziliśmy na Mondello Beach.
Mieliśmy okazję popływać w Morzu Tyreńskim. Woda była bardzo przyjemna i orzeźwiająca. Prócz pięknych widoków gór i ślicznej natury zwiedziliśmy rezerwat przyrody Capo Gallo. Na lunch zjedliśmy pana e panele. Jest to rodzaj burgera nafaszerowanego ziemniaczkami. Po południu wróciliśmy do hotelu. Z niecierpliwością czekamy na następny dzień. 😊😘

Dzień 7

Cześć, dzisiaj łączą się z Wami dziewczyny z 8b: Oliwia, Cecylia, Hania, Julka i Kinga.
Niedziela zaczęła się od podróży tramwajem do największej w Palermo galerii handlowej „Forum”.
Po udanych zakupach był lunch, na który zjedliśmy włoską kanapkę „Porkettę”. Było pysznie!
Zadowoleni, z torbami pełnymi zakupów wróciliśmy do hotelu.
Potem rozpoczęliśmy grę zespołową -„Kocham Cię, ale muszę Cię zabić”.
For dinner we walked in the rain☔️😎

Dzień 8

Cześć!
Dzisiaj łączą się z Wami: Iga, Marysia i Ala z klasy 8B.
Dzień zaczęliśmy od pysznego śniadania. Następnie wybraliśmy się do szkoły, gdzie odwiedzaliśmy laboratoria. Obejrzeliśmy 8- minutowy film o agencji hotelowej. Masimi, Erica oraz Andre opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach w pracy w hotelu. Następnie w kuchni uczniowie opowiadali nam jakie potrawy spożyjemy na lunch oraz jak się je przygotowuje. Pod koniec naszej wycieczki zjedliśmy 4-daniowy obiad, który był przygotowany przez uczniów oraz nauczycieli szkoły. Jako pierwszy posiłek zjedliśmy „Panino with panele e crocchè”. Następnie pasta z szynką i sosem pomidorowym. Potem flambirowany kurczak z pieczonymi ziemniakami, a na deser była tarta z budyniem i jabłkami. Podjęto nas jak w najlepszej restauracji, za co bardzo dziękujemy!❣
Wieczorem – spacer do Teatru Massimo, później kolacja – kebab!!! 😃
Było smacznie i miło 🙂

Dzień 9

Hej, hej, dziś relacja uczniów z klasy 7:
Zuzi, Miłosza, Lili i Amelii.
Wtorek w Palermo powitał nas deszczem, który skutecznie utrudniał naszą drogę do szkoły. Całe szczęście, że przyjechał Davide (nasz szef) i poratowal nas parasolkami.
W szkole udaliśmy się do auli, gdzie mieliśmy zajęcia integracyjne i dowiedzielismy się różnych ciekawych rzeczy o Europie. Potem było pożegananie z uczniami ze szkoły Pietra Piazza.
Na lunch zjedlismy pyszne tosty i carbonare, a na kolację – ostatnią pizzę i sycylijskie muffinki 😉 oczywiście, nie zapomnieliśmy o meczu!!! Strefa kibica była w hotelowej stołówce.⚽️🇵🇱
Wrocilismy do hotelu, gdzie niestety zaczęlismy sie pakować na powrót ;(

Dzień 10

Dzień ostatni… wracamy!!✈🛩🛫🛬