psp2praszka

Historia

Historia naszej szkoły

Dziś nasza szkoła jest nowoczesną placówką o bogatym zapleczu dydaktycznym i sportowym.

Zobacz prezentację

Zapraszamy do zapoznania się z jej historią.

Budynek szkoły wzniesiono w początkach dwudziestolecia dwudziestego wieku. Obszar, na którym go wzniesiono znajdował się na pograniczu państwa niemieckiego z państwem polskim. Budynek służył administracji niemieckiej, między innymi rejestrowano w nim osoby wyjeżdżające do pracy do Niemiec. Był to budynek parterowy z zapleczem sanitarnym na miejscu bocznych budynków od strony rzeki. W okresie drugiej wojny światowej służył jako ośrodek do przebywania w nim Niemek, które miały podtrzymywać rasę aryjską. Przed końcem wojny przebywała w nim młodzież niemiecka, którą starano się uchronić przed alianckimi nalotami. Po wojnie obszar na którym jest szkoła znalazł się w granicach państwa polskiego. I tak kolejno znajdowały się w budynku:

·                    1946 r. – Szkoła Przysposobienia Handlowego I stopnia,

·                    1947 r. – Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa,

·                    1950/51 r. – Zasadnicza Szkoła Metalowo – Energetyczna,

·                    1954 r. – Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa. W latach sześćdziesiątych dobudowano najpierw piętra, później salę gimnastyczną oraz obecną bibliotekę.

·                    1971 r. – Zespół Szkół Zawodowych. Wiatach siedemdziesiątych zbudowano portiernię.

·                    1981 r. – Szkoła Podstawowa nr 2 jako filia Szkoły Podstawowej nr 1 w Praszce.

Początek lat 80-tych to znaczący wyż demograficzny. Szkoła Podstawowa nr 1 jako jedyna „podstawówka" w Praszce nie mieściła wszystkich dzieci.
Zdecydowano, że część uczniów zostanie przeniesiona do budynku byłej szkoły średniej czyli obecnej „dwójki". W rok później szkoła funkcjonowała jako samodzielna placówka, aż do chwili obecnej.

Dyrektorzy szkoły:

·                    1981 r. – mgr Stanisław Świątek

·                    1987 r. – mgr Kordona Nowak

·                    1991 r. – mgr Jerzy Sikorski

·  ·       od 2007 r. – mgr Iwona Ignaczak

Obecnie szkoła posiada trzynaście sal lekcyjnych z nowoczesną pracownią komputerową z szerokopasmowym dostępem do Internetu, bibliotekę z dostępem do Internetu, świetlicę, sklepik uczniowski, salę gimnastyczną oraz salę do zajęć sportowych typu gimnastyka korekcyjna. Posiada również zespół boisk sportowych.